משרד הבריאות הקים ועדה שתבחן צעדי חקיקה במטרה לקדם תזונה בריאה (דוקטורס אונלי, 2016)

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע אתמול (א') על מינויה של ועדה חדשה ל"רגולציה המקדמת תזונה בריאה". בוועדה 13 חברים, ובראשה יעמוד מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב.

משרד הבריאות מסר כי הנושאים שידונו בוועדה, בין היתר, יהיו: חובת סימון תזונתי בחזית האריזה של כל מוצר מזון; מיסוי מזון בעל ערך תזונתי נמוך; החובה לסמן ערכים תזונתיים בתפריטי המסעדות; הטלת פיקוח על מחירי המזונות הבריאים והגבלת כמויות של מרכיבים שונים בפריטי המזון (סוכרים, נתרן, שומני טראנס ועוד).

להמשך קריאה

נדרשת תכנית ממשלתית להעברת מזון מבוזבז לנזקקים (דה מרקר, 2016)

בישראל נזרקים מדי שנה מוצרי מזון ראויים למאכל בסכום ענק של כ-20 מיליארד שקלים. מנגד, כ-19% מאוכלוסיית ישראל, קרוב לשני מיליון איש, חיים באי ביטחון תזונתי, מחציתם באי ביטחון תזונתי ניכר, לפי הביטוח הלאומי. כלומר, אין להם אפשרות לרכוש את מלוא סל המזון הבסיסי הנדרש לקיומם.

למרות שנושא בזבוז המזון עלה לכותרות בשנים האחרונות בהקשרים של עוני ויוקר המחיה, אף ממשלה לא יזמה מהלך כולל להעברת המזון המבוזבז לאוכלוסיות החלשות, מה שיכול היה לתרום משמעותית לצמצום העוני והפערים בחברה.

לקריאת הכתבה

18 מיליארד ש' נזרקים לפח בשנה (YNET, 2016)

מדי שנה נזרק בישראל מזון בשווי 18 מיליארד שקל – כך עולה מדו"ח של עמותת "לקט ישראל". הצלה של רק רבע מתוכו תצמצם את הפער התזונתי שבין העשירונים, במהלך שעלותו זולה יותר בכ-75% מאשר מימון קצבאות. בארגון טוענים כי 75% מהמזון האבוד הוא פירות וירקות.

לקריאת הכתבה

מותו של תינוק בירושלים חשף עוני קשה (mynet,2015)

על רקע פרסום דו"ח העוני, שקבע כי יותר מ־800 אלף ילדים עניים חיים כיום בישראל, נחשף בשבוע שעבר מקרה עוני קשה בשכונת הבוכרים: לאחר שתינוק בן שלושה חודשים מת בעריסה, שכנים שהגיעו לבית המשפחה גילו כי המשפחה בת שמונה הנפשות מתגוררת בדירה ללא חימום וארונות האוכל ריקים.

לקריאת הכתבה

מחדל הביטחון התזונתי: כך ממסמסות ממשלות ישראל תכניות לסל מזון לעניים (נענע10, 2015)

כמעט כל ישראלי חמישי סובל מ"אי ביטחון תזונתי", שלא מאפשר חיים בריאים ופעילים. בעשור האחרון דובר רבות על פרוייקט "הביטחון התזונתי", שאמור לדאוג לתזונתם של האזרחים והילדים העניים שנתונים לחסדיהם של עמותות הרווחה. בשנת 2007 אף הוקמה ועדת מיוחדת אשר המליצה להגדיל את היקף התמיכה בעמותות. בינתיים נשמעו מהמדינה הרבה הצהרות והבטחות, אך מדוע בתקציב של שנת 2015 הסעיף לביטחון תזונתי כבר לא קיים?

לצפייה בכתבה